Abby Harma and Seppi Camilli Selected As October Student-Athletes of the Month

Abby Harma and Seppi Camilli Selected As October Student-Athletes of the Month

Marquette Senior High School, along with Superiorland Kiwanis, are proud to announce that Abby Harma (girls cross country) and Seppi Camilli (boys cross country) have been named as the Student-Athletes of the Month for October 2023.

Abby Harma is a Class of 2024 senior at MSHS and just finished her final season as a member of the Varsity Girls Cross Country team.

As one of just two seniors on this year’s team, Abby has been a driving force behind MSHS regaining its top spot among U.P. competition and gaining statewide notoriety among MHSAA schools.

Abby’s 5th place finish at the 2023 MHSAA U.P. Division 1 Finals (10/21/23) helped the team to its second consecutive MHSAA U.P. Division 1 team title while tying the MHSAA U.P. Division 1 team scoring record in the process (23 points). In addition to her U.P. Finals performance, Abby also finished as runner-up at the Great Northern Conference Meet (10/12/23) and turned in a top-10 result in the Varsity Girls Green Race at the MSU Spartan Invitational (9th place; 9/15/23).

At season’s end, Abby had her efforts recognized when she earned All-State, All-U.P. “Dream Team” Honorable Mention and All-Great Northern Conference Teams. Her 5K personal best on the year was a 19:35 that was turned in at the Shepherd BlueJay Invite on 9/30/23.

Abby is a three-sport varsity student-athlete and also competes as a member of the MSHS Girls Nordic Skiing and Girls Track & Field teams. In the classroom, she owns a 4.12 cumulative GPA, is a member of the MSHS Student Council and was named MSHS’ Homecoming Queen this fall.

Outside of school, Abby volunteers time with the Queen City Running Company’s Kids Run Club and Peter White Public Library. Abby has recently signed a National Letter of Intent to attend Northern Michigan University in the Fall of 2024 where she will compete as a member of the Wildcats Cross Country/Track & Field programs while also pursuing a degree in Pre-Med Biology with a minor in Nutrition.

Seppi Camilli is a junior at MSHS and just concluded an outstanding season as a member of the Boys Cross Country team.

Of the nine events on the 2023 cross country schedule, Seppi tallied three individual wins on the season and included top times at this year’s Queen City Invite (8/18/23), Wildcat Invite (8/26/23) and Great Northern Conference Meet (10/12/23). His 5K personal best on the season was a 16:02 that he turned in at the Shepherd BlueJay Invite on 10/7/23.

Seppi’s hard work this season culminated at the 2023 MHSAA U.P. Division 1 Championship that was held in Gladstone on 10/21/23, where he earned a runner-up finish and paced MSHS as the team turned in a new MHSAA U.P. Finals record 22 points en route to capturing the program’s fifth straight MHSAA U.P. Division 1 championship.

As a result of his race finishes, Seppi earned All-State, All-U.P. “Dream Team” and All-Great Northern Conference accolades for the 2023 cross country season.

In addition to cross country, Seppi is a two-year member of the MSHS Varsity Boys Tennis Team, where he earned the 2022 MHSAA U.P. Division 1 title at #4 Doubles alongside his brother Toby. This spring he plans to compete on the track for the first time in his high school career before looking forward to his senior year.

In the classroom, Seppi owns a 3.32 cumulative GPA. Outside of school, he enjoys fishing, hiking, mushroom foraging and nature exploration. Although still a year away, Seppi’s post-graduation plans are to potentially continue his cross country/track & field career in college while also pursuing a career as a biologist or another outdoor-related profession.

 

2023 All-U.P. Girls Cross Country Awards Released; MSHS Repeats As “Team of the Year” With Three On “Dream Team”

2023 All-U.P. Girls Cross Country Awards Released; MSHS Repeats As “Team of the Year” With Three On “Dream Team”

After the MSHS Girls Cross Country team repeated as MHSAA U.P. Division 1 Champions and match the Division 1 Finals team score record, MSHS had several runners earn postseason accolades.

Honors were voted on by high school coaches within the Upper Peninsula Cross Country Coaches Association and included major awards for “Team of the Year”, “Runner of the Year”, “Coaching Staff of the Year” and the All-U.P. “Dream Team”, to go along with the All-State accolades for those finishing in the top-15 and All-U.P. status for those finishing in places 16-25 at the 2023 MHSAA U.P. Cross Country Finals.

2023 U.P. Girls Cross Country Major Awards:

  • U.P. Girls Division 1 “Team of the YearMarquette 
  • U.P. Girls Co-“Runners of the Year”Talya Schreiber – Pickford; Lola Korpi – Ishpeming
  • U.P. Girls Division 1 “Coaching Staff of the Year”Marquette (Head Coach Derek Marr, Assistant Coach Paige DuBois)

2023 Girls Cross Country All-U.P. “Dream Team” (all divisions):

  • Talya Schreiber – Pickford
  • Lola Korpi – Ishpeming
  • Ella Fure – Marquette
  • Samantha Taylor – Newberry
  • Monet Argeropoulos – Marquette
  • Abby Taylor – Newberry
  • Tessa Rautiola – Houghton

2023 Girls Cross Country All-U.P. “Dream Team” Honorable Mention (all divisions):

  • Roman Peterlin – Houghton
  • Abby Harma – Marquette
  • Kaylen Clark – Newberry

2023 Girls Cross Country All-State Team (Division 1):

  • Ella Fure – Marquette
  • Monet Argeropoulos – Marquette
  • Roman Peterlin – Houghton
  • Tessa Rautiola – Houghton
  • Abby Harma – Marquette
  • Marlee Plaxco – Negaunee
  • Cora Wernholm – Marquette
  • Tessa Bruns – Marquette
  • Alisha Mabie – Escanaba
  • Abigail Walther – Sault Ste. Marie
  • Eryn Veverka – Marquette
  • Lily Ross – Houghton
  • Riley Conklin – Negaunee
  • Hope Varoni – Powers North Central
  • Katie Sarau – Houghton

2023 Girls Cross Country All-U.P. Team (Division 1):

  • Retta Boburka – Westwood
  • Maija Maki-Warne – Marquette
  • Stephanie Jones – Sault Ste. Marie
  • Addy Hallum – Westwood
  • Elise Proulx – Sault Ste. Marie
  • Ayla Miller – Houghton
  • Jovie Williams – Houghton
  • Calla Armstrong – Sault Ste. Marie
  • Seere Helms-Gleason – Negaunee
  • Dayna Szabo – Sault Ste. Marie
Girls Cross Country Retains MHSAA U.P. Division 1 Title; Ties UPD1 Finals Scoring Record With 23 Points

Girls Cross Country Retains MHSAA U.P. Division 1 Title; Ties UPD1 Finals Scoring Record With 23 Points

On Saturday afternoon (10/21/23), the MSHS Girls Cross Country Team traveled to Gladstone to compete in the 2023 MHSAA U.P. Cross Country Finals.  10 total schools comprised the Division 1 field.  A full event recap (courtesy of MHSAA.com) can be found at this link.

Girls Division 1 Team Scores:

  1. Marquette – 23
  2. Houghton – 53
  3. Sault Ste. Marie – 92
  4. Negaunee – 102
  5. Westwood – 135
  6. Gladstone – 167
  7. Escanaba – 168
  8. Kingsford – No Team Score
  9. Menominee – No Team Score
  10. Powers North Central – No Team Score

Top 20 Girls Division 1 Race Finishers:

  1. Ella Fure – Marquette – 19:24.6
  2. Monet Argeropoulos – Marquette – 19:30.2
  3. Roman Peterlin – Houghton – 19:55.3
  4. Tessa Rautiola – Houghton – 19:55.5
  5. Abby Harma – Marquette – 19:58.5
  6. Marlee Plaxco – Negaunee – 20:51.4
  7. Cora Wernholm – Marquette – 20:58.9
  8. Tessa Bruns – Marquette – 21:12.5
  9. Alisha Mabie – Escanaba – 21:19.9
  10. Abigail Walther – Sault Ste. Marie – 21:23.1
  11. Eryn Veverka – Marquette – 21:27.1
  12. Lily Ross – Houghton – 21:37.9
  13. Riley Conklin – Negaunee – 21:47.2
  14. Hope Varoni – Powers North Central – 21:47.7
  15. Katie Sarau – Houghton – 21:52.4
  16. Retta Boburka – Westwood – 22:01.7
  17. Maija Maki-Warne – Marquette – 22:07.4
  18. Stephanie Jones – Sault Ste. Marie – 22:08.7
  19. Addy Hallum – Westwood – 22:20.8
  20. Elise Proulx – Sault Ste. Marie – 22:22.6

Click here for individual results from the 2023 Girls Division 1 Race.

Full results (all divisions) from the 2023 MHSAA U.P. Cross Country Finals can be found on the Superior Timing website at this link.

Girls Cross Country Has Dominating Performance To Win 2023 Great Northern Conference Meet

Girls Cross Country Has Dominating Performance To Win 2023 Great Northern Conference Meet

On Thursday afternoon (10/12/23), the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams traveled to compete in the Great Northern Conference Meet that was hosted by Gladstone High School at the Farmhouse B&B Course.

The meet included runners from GNC members Marquette, Escanaba, Gladstone, Kingsford and Menominee.

Girls Team Scores:

  1. Marquette – 16
  2. Gladstone – 69
  3. Escanaba – 69
  4. Kingsford – 90
  5. Menominee – NTS

Top 15 Girls Varsity Race Finishers:

  1. Ella Fure – Marquette – 19:41.5
  2. Abby Harma – Marquette – 20:10.7
  3. Monet Argeropoulos – Marquette – 20:26.7
  4. Tessa Bruns – Marquette – 21:21.9
  5. Alisha Mabie – Escanaba – 21:28.5
  6. Cora Wernhom – Marquette – 21:30.7
  7. Winley Brandt – Menominee – 21:33.9
  8. Ida Larsen – Marquette – 22:41.3
  9. Claire Maskart – Marquette – 23:27.4
  10. Ingrid Holt – Kingsford – 23:51.1
  11. Grace Hamlin – Escanaba – 24:06.0
  12. Kayla Farnes – Gladstone – 24:10.8
  13. Mary Hook – Escanaba – 24:14.8
  14. Mayce Hanson – Gladstone – 24:29.8
  15. Lauren Sundquist – Gladstone – 24:31.3

Full race results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Cross Country Teams will next conclude their seasons by competing at the 2023 MHSAA U.P. Finals hosted by Gladstone High School.  The Division 1 Girls Race is scheduled to begin at 11:00 a.m. with the Division 1 Boys Race scheduled for 12:30 p.m.

Girls Cross Country Places 16th In Elite Race Field At Shepherd BlueJay Invitational

Girls Cross Country Places 16th In Elite Race Field At Shepherd BlueJay Invitational

On Saturday, 9/30/23, the MSHS Boys and Girls Cross Country teams traveled downstate to compete in one of Michigan’s largest high school cross country meets, the Shepherd BlueJay Invitational.

Top 20 Team Scores – Elite Girls Varsity Race (43 Total Teams):

  1. Romeo – 154
  2. Okemos – 174
  3. Traverse City West – 187
  4. Grand Rapids Forest Hills Central – 219
  5. East Grand Rapids – 254
  6. Davison – 283
  7. White Lake Lakeland – 288
  8. Frankenmuth – 292
  9. Utica – 304
  10. Fraser – 316
  11. Walled Lake Northern – 334
  12. St. Johns – 383
  13. Livonia Churchill – 390
  14. Traverse City Central – 395 
  15. Petoskey – 414
  16. Marquette – 417
  17. Freeland – 445
  18. Lansing Catholic – 453
  19. Midland Dow – 499
  20. Grand Rapids Forest Hills Northern – 512

Top 15 Race Finishers – Elite Girls Varsity Race (239 total competitors):

  1. Jessica Jazwinski – Hart – 17:08.6
  2. Katie Watkins – Midland Dow – 17:40.7
  3. Clara James-Heer – GR Forest Hills Central – 17:44.3 
  4. Aiden Harrand – Buckley – 17:46.3
  5. Ava Schafer – St. Johns – 17:54.5
  6. Morgan Brown – Livonia Churchill – 17:57.6
  7. Emmerson Clor – Romeo – 18:04.5
  8. Mylie Kelly – Benzie Central – 18:04.6
  9. Violet Hrabovsky – Romeo – 18:13.2
  10. Drew Muller – East Grand Rapids – 18:16.2
  11. Mary Richmond – Frankenmuth – 18:16.3
  12. Tessa Roe – Lansing Catholic – 18:23.4
  13. Sadey Seyferth – East Grand Rapids – 18:25.9
  14. Ava Alicandro – White Lake Lakeland – 18:31.7
  15. Shannon Gillahan – Okemos – 18:33.5

Girls Varsity Finishers From MSHS:

  • 35.  Ella Fure – 19:07.7
  • 55.  Monet Argeropoulos – 19:29.4
  • 60.  Abby Harma – 19:35.2
  • 137.  Cora Wernholm – 21:28.6
  • 149.  Ida Larsen -21:37.4
  • 168.  Tessa Bruns – 22:02.0
  • 172.  Eryn Veverka – 22:04.4

Click here for race results from the 9/30/23 Shepherd BlueJay Invite.

Next Up:

  • The MSHS Cross Country teams will have some time to recover before returning to competition on Thursday, 10/12/23, when they travel to Gladstone to participate in the Great Northern Conference Championships.  Races are scheduled to begin at 4:30 p.m.
Girls Cross Country Turns In Team Victory At Munising El Harger Invitational

Girls Cross Country Turns In Team Victory At Munising El Harger Invitational

On Tuesday afternoon (9/27/23), the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams traveled to compete in the El Harger Invitational that was hosted by Munising High School at the Pictured Rocks Golf Course.  The meet included runners from 16 total schools.

Top Girls Team Scores (16 participating teams):

  1. Marquette – 23
  2. Stephenson – 95
  3. Negaunee – 98
  4. Chassell – 112
  5. Gladstone – 130
  6. Escanaba – 135
  7. Munising – 147
  8. Rapid River – 198
  9. Kingsford – 225
  10. Manistique – 247
  11. Gwinn – NTS
  12. Ishpeming – NTS
  13. Menominee – NTS
  14. North Central – NTS
  15. Norway – NTS
  16. Superior Central – NTS

Top 20 Girls Varsity Race Finishers:

  1. Lola Korpi – Ishpeming – 19:30.1
  2. Ella Fure – Marquette – 19:30.2
  3. Monet Argeropoulos – Marquette – 21:05.0
  4. Alisha Mabie – Escanaba – 21:14.9
  5. Marlee Plaxco – Negaunee – 21:29.5
  6. Winley Brandt – Menominee – 21:36.5
  7. Cora Wernholm – Marquette – 21:58.5
  8. Faith Cappaert – Stephenson – 22:20.2
  9. Eryn Veverka – Marquette – 22:20.3
  10. Ida Larsen – Marquette – 22:27.4
  11. Claire Maskart – Marquette – 22:29.9
  12. Maija Maki-Warne – Marquette – 22:35.4
  13. Lily Etelamaki – Chassell – 22:43.5
  14. Alexandra Gross – Munising – 23:00.6
  15. Jada Kuntze – Stephenson – 23:11.7
  16. Kayela Putnam – Stephenson – 23:17.8
  17. Seere Helms-Gleason – Negaunee – 23:19.8
  18. Gaia Benvenuti – Chassell – 23:21.2
  19. Riley Conklin – Negaunee – 23:43.3
  20. Kaylee Baldwin – Norway – 23:46.6

Full race results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Boys and Girls Cross Country teams will next head downstate to compete at the Shepherd BLUEJAY Invitational that will be held on Saturday, September 30.

Girls Cross Country Tops 21 Teams To Claim Division 1 Girls Race At 2023 Spartan Invitational

Girls Cross Country Tops 21 Teams To Claim Division 1 Girls Race At 2023 Spartan Invitational

On Friday, 9/15/23, the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams traveled to East Lansing to compete in the 2023 Spartan Invitational that was hosted at Forest Akers East Golf Course.  The MSHS Girls Cross Country Team participated in the High School Girls Green Race (Division 1).

Top Team Scores – High School Girls Green Race (Division 1):

  1. Marquette – 142
  2. Novi – 143
  3. Salem – 162
  4. Lake Orion – 167
  5. Bay City Western – 174
  6. New Albany – 181
  7. Byron Center – 197
  8. Grand Ledge – 226
  9. Rochester Hills Stoney Creek – 249
  10. Farmington Hills Mercy – 256
  11. Grand Rapids South Christian – 277
  12. Birmingham Seaholm – 287
  13. BC Lakeview – 302
  14. South Lyon – 306
  15. Alpena – 314
  16. Muskegon Reeths-Puffer – 390
  17. Muskegon Mona Shores – 406
  18. Orchard Lake-St. Mary’s – 460
  19. New Baltimore Anchor Bay – 529
  20. Waterford Kettering – 627
  21. Jackson – NTS
  22. Lansing Everett – NTS

Top 25 Race Finishers (215 total competitors):

  1. Isabelle Becker – Bay City Western – 18:51.1
  2. Hannah Deroeck – Lake Orion – 19:13.3
  3. Annabeth Hazlewood – Salem – 19:32.3
  4. Leah Corby – Rochester Hills Stoney Creek – 19:32.9
  5. Lauren Thomas – New Baltimore Anchor Bay – 19:43.8
  6. Ellia Agar – Grand Rapids South Christian – 19:49.9
  7. Ella Fure – Marquette – 19:56.8
  8. Nora Gerzema – Farmington Hills Mercy – 19:58.3
  9. Abby Harma – Marquette – 20:02.1
  10. Lilamae Frank – BC Lakeview – 20:12.0
  11. Kayla Ward – South Lyon – 20:13.0
  12. Mae D’Agostino – Orchard Lake St. Mary’s – 20:16.4
  13. Jaclyn Suderman – Bay City Western – 20:17.5
  14. Elliana Ritchey – New Albany – 20:24.3
  15. Daphne Ball – Byron Center – 20:25.1
  16. Aviana Skinner – Grand Ledge – 20:25.1
  17. Jersi Bilek – Muskegon Reeths-Puffer – 20:28.1
  18. Emma Dickins – Alpena – 20:36.7
  19. Lydia Jagger – Grand Ledge – 20:36.9
  20. Alyssa Hinton – BC Lakeview – 20:38.6
  21. Sydney Law – Byron Center – 20:43.8
  22. Avery Bartels – New Albany – 20:51.8
  23. Lily Hetzel – Salem – 20:57.4
  24. Monet Argeropoulos – Marquette – 20:59.4
  25. Madison Aten – Grand Ledge – 21:01.4

Girls Varsity Finishers From MSHS:

  • 7.  Ella Fure – 19:56.8
  • 9.  Abby Harma – 20:02.1
  • 24.  Monet Argeropoulos – 20:59.4
  • 47.  Tessa Bruns – 21:43.5
  • 56.  Cora Wernholm -21:56.9
  • 79.  Claire Maskart – 22:26.8
  • 81.  Eryn Veverka – 22:30.3
  • 82.  Maija Maki-Warne – 22:32.0
  • 113.  Violet Papin – 23:07.8
  • 125.  Ida Larsen – 23:32.4
  • 137.  Julia Moyle – 23:56.0
  • 163.  Rosemary Elenbaas – 24:56.5

Click here for full results from the High School Girls Green Race (Division 1) at the 2023 Spartan Invitational.

Next Up:

  • The MSHS Cross Country Teams will return to competition on Tuesday, 9/26/23, when they travel to Munising to participate in the El Harger Invitational hosted at Pictured Rocks Golf Course beginning at 4:00 p.m.
Girls Cross Country Wins Team Title At Marquette County Meet

Girls Cross Country Wins Team Title At Marquette County Meet

On Thursday afternoon (9/7/23), the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams hosted the Marquette County Meet at Presque Isle Park in Marquette.  The meet included runners from five high schools within Marquette County.

Top Girls Team Scores (5 total participating teams):

  1. Marquette – 23
  2. Negaunee – 49
  3. Westwood – 62
  4. Gwinn – NTS
  5. Ishpeming – NTS

Top 15 Girls Varsity Race Finishers:

  1. Lola Korpi – Ishpeming – 20:28.4
  2. Marlee Plaxco – Negaunee – 21:02.8
  3. Eryn Veverka – Marquette – 21:53.9
  4. Claire Maskart – Marquette – 22:32.6
  5. Retta Boburka – Westwood – 22:34.1
  6. Tessa Bruns – Marquette – 22:44.0
  7. Ida Larsen – Marquette – 23:00.7
  8. Julia Moyle – Marquette – 23:25.7
  9. Seere Helms-Gleason – Negaunee – 23:28.4
  10. Laynie Korpi – Ishpeming – 23:37.2
  11. Maija Maki-Warne – Marquette – 24:04.4
  12. Rosemary Elenbaas – Marquette – 24:12.2
  13. Addy Hallum – Westwood – 24:17.6
  14. Cora Wernholm – Marquette – 24:20.8
  15. Isabelle Prusi – Negaunee – 24:28.0

Full race results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Cross Country Teams will return to competition next Friday, September 15, when they travel downstate to compete at the Spartan Invitational that will be held on Michigan State University’s Forest Akers East Golf Course.

Girls Cross Country Uses Three Top-10 Finishes To Place Fourth At Neenah Invite

Girls Cross Country Uses Three Top-10 Finishes To Place Fourth At Neenah Invite

On Friday, 9/1/23, the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams traveled to Wisconsin to compete in the Neenah Invite that was hosted at Memorial Park by Neenah High School.

Top Girls Team Scores (11 total participating teams):

  1. Neenah – 47
  2. Stevens Point – 68
  3. Appleton North – 76
  4. Marquette – 93
  5. Kimberly – 98
  6. Oshkosh West – 159
  7. Appleton West – 221
  8. West Bend East – 222
  9. West Bend West – 241
  10. Hortonville – 244
  11. Menasha – 336

Top 20 Race Finishers (88 total competitors):

  1. Erin Moore – Lourdes Academy – 19:33.01
  2. Mazie Olkowski – Neenah – 19:35.62
  3. Ella Fure – Marquette – 19:52.20
  4. Sarah Hopp – Stevens Point – 19:55.13
  5. Tessa Bruckhart – Stevens Point – 19:58.38
  6. Abby Harma – Marquette – 20:02.30
  7. Ava Helmbrecht – Appleton North – 20:03.57
  8. Monet Argeropoulos – Marquette – 20:35.80
  9. Braelee Jodarski – Oshkosh West – 20:37.18
  10. Natalie Willes – Neenah – 20:42.67
  11. Jalyssa Groskreutz – Stevens Point – 20:44.82
  12. Elsa Gruber – Neenah -20:45.70
  13. Eme Olkowski – Neenah – 20:56.17
  14. Madison Krueger – Kimberly – 20:59.97
  15. Natalie Schultz – Neenah – 21:01.50
  16. Sophia Scherwinski – Appleton North – 21:07.39
  17. Madi Lotten – Kimberly – 21:10.46
  18. Lauren Podlasek – Appleton North – 21:11.21
  19. Sophia Busch – Appleton North – 21:11.87
  20. Elie Volheim – Kimberly – 21:12.70

Girls Varsity Finishers From MSHS:

  • 3.  Ella Fure – 19:52.20
  • 6.  Abby Harma – 20:02.57
  • 8.  Monet Argeropoulos – 20:35.80
  • 38.  Claire Maskart – 22:32.22
  • 44.  Eryn Veverka -23:00.15
  • 53.  Tessa Bruns – 23:22.06
  • 59.  Julia Moyle – 23:52.89

Race result links from the 9/1/23 Neenah Invite:

Next Up:

  • The MSHS Cross Country Teams will return to competition on Thursday, 9/7/23, when they host the Marquette County Championships at Presque Isle Park beginning at 4:00 p.m.
Girls Cross Country Outlasts The Competition To Claim First At Wildcat Invitational

Girls Cross Country Outlasts The Competition To Claim First At Wildcat Invitational

On Saturday morning, the MSHS Boys and Girls Cross Country Teams hosted the Wildcat Invitational at the NMU Superior Dome in Marquette.  The meet featured high quality competition from 15 total high schools in the Upper Peninsula, Lower Peninsula and Wisconsin.

Top Girls Team Scores (15 total participating teams):

  1. Marquette – 32
  2. Macomb Dakota – 43
  3. Alpena – 70
  4. Houghton – 129
  5. Stephenson – 181
  6. Westwood – 188
  7. Gladstone – 206
  8. Escanaba – 212
  9. Ironwood – 218
  10. Manistique – 235
  11. Gwinn – NTS
  12. Ishpeming – NTS
  13. Kingsford – NTS
  14. Menominee – NTS
  15. Munising – NTS

Top 30 Race Finishers (121 total competitors):

  1. Jayden Harberts – Macomb Dakota – 18:39.4
  2. Ella Fure – Marquette – 19:38.8
  3. Mariah Belmont – Macomb Dakota – 19:50.3
  4. Monet Argeropoulos – Marquette – 20:02.3
  5. Abby Harma – Marquette – 20:08.1
  6. Lola Korpi – Ishpeming – 20:33.4
  7. Emma Dickins – Alpena – 20:48.3
  8. Lidia Clancy – Macomb Dakota – 21:02.6
  9. Samantha Zolnierek – Alpena – 21:08.9
  10. Cora Wernholm – Marquette – 21:21.4
  11. Aubrey Smith – Ironwood – 21:24.1
  12. Lily Ross – Houghton – 21:24.6
  13. Winley Brandt – Menominee – 21:34.4
  14. Claire Maskart – Marquette – 21:36.6
  15. Ryann Smitka – Macomb Dakota – 21:39.8
  16. Alisha Mabie – Escanaba – 21:51.2
  17. Kaelyn Heath – Alpena – 21:52.5
  18. Maya Carlson – Manistique – 21:53.1
  19. Eryn Veverka – Marquette – 21:56.3
  20. Izzy Szymanski – Alpena – 22:00.1
  21. Julia Timpa – Macomb Dakota – 22:09.3
  22. Mylene Pham – Macomb Dakota – 22:09.4
  23. Aubrey Rizzo – Macomb Dakota – 22:10.8
  24. Tessa Bruns – Marquette – 22:12.4
  25. Elizabeth Barnhill – Alpena – 22:33.2
  26. Amelia Roznowski – Alpena – 22:34.5
  27. Retta Boburka – Westwood – 22:35.6
  28. Ida Larsen – Marquette – 22:42.0
  29. Julia Moyle – Marquette – 22:44.9
  30. Ayla Miller – Houghton – 22:45.7

Full race results can be found on the Superior Timing website at this link.

The MSHS Cross Country Teams will return to competition next Friday, 9/1/23, when they travel across state lines to compete in the Neenah Invitational.  The meet will be held at Memorial Park in Neenah with race times featuring a 5:15 p.m. Girls JV Race, 6:00 p.m. Boys JV Race, 6:40 p.m. Girls Varsity Race and 7:10 p.m. Boys Varsity Race.  All race times are listed in EST.